Bezprzewodowy system kolejkowy

Bezprzewodowy system kolejkowy

Wiele biznesów poszukuje nowoczesnych rozwiązań, aby usprawnić pracę zespołu i sprostać oczekiwaniom klientów. Branża gastronomiczna również do nich należy. Obsługa gości na najwyższym poziomie — na tym zależy chyba każdemu właścicielowi lokalu gastronomicznego. Rezerwacja stolików, przygotowywanie i wydawanie posiłków — wszystko dzieje się w tym samym czasie i trzeba nad tym zapanować. Każdy, kto choć przez chwilę pracował w tej branży, wie że nie zawsze jest to proste.

Pager gastronomiczny

Wydawanie numerków, nawoływanie klientów, pomylone stoliki i zamówienia — to sytuacje znane obsłudze i niejednemu klientowi oczekującemu zbyt długo na swoje danie. Można łatwo temu zaradzić i zapomnieć o tych stresujących sytuacjach. Odpowiedzią na tego typu problemy jest pager gastronomiczny. To małe urządzenie wydawane klientowi w momencie składania zamówienia, połączone z bazą obsługiwaną przez pracownika lokalu jest rozwiązaniem problemów opisanych powyżej.

Pager restauracyjny określany czasem jako przywoływacz klienta to mały bezprzewodowy odbiornik, przy pomocy którego gość lokalu jest informowany o tym, że jego zamówienie jest gotowe do odbioru lub stolik, na który czeka, właśnie się zwolnił. Odbiorniki są bezprzewodowo połączone z urządzeniem bazowym, dzięki któremu obsługa lokalu nadaje sygnał, który to urządzenie odczytuje. Za pomocą mrugających diod, sygnału dźwiękowego lub wibracji pager informuje klienta o zrealizowaniu jego zamówienia.

Decydując się na to proste i skuteczne rozwiązanie dla lokalu, zamawiający otrzymuje zestaw zawierający określoną liczbę pagerów wraz ze stacją ładującą, których od razu może zacząć używać. Ta z pozoru niewielka zmiana w obsłudze gości może przynieść sporą rewolucję — oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Używanie pagerów to nie tylko usprawnienie procesu wydawania dań gościom, ale również zwiększenie wydajności zespołu. Pager nie tylko pomaga zapanować nad kolejnością wydawania posiłków, ale również nad rezerwacją stolików dla gości oraz rotacją klientów na sali restauracyjnej, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Czy pager restauracyjny sprawdzi się w pizzerii?

Przywoływacz klienta pomoże zapanować nad kolejnością wydawania zamówień zwłaszcza w większych lokalach, gdzie rotacja gości i ilość składanych zamówień jest duża, a kelnerzy muszą sprostać obsłudze na przykład kilku pomieszczeń. Jednak również w małych lokalach, które nie są barami szybkiej obsługi — gdzie klient otrzymuje swój posiłek zaraz po uregulowaniu płatności — przywoływacz klienta sprawdzi się doskonale. Zamiast przestarzałego systemu numerków i głośnego wywoływania klienta, pager dyskretnie da znać, że już można odebrać zamówioną pizzę czy spaghetti. Dzięki temu rozwiązaniu klienci, oczekując na swoją kolej, mogą oddać się spokojnej rozmowie czy surfowaniu po sieci, zamiast nerwowo zerkać na obsługę, żeby nie przegapić swojego numeru.

Używanie pagerów to prosta droga do zapanowania nad chaosem w wydawaniu zamówień. Wyobraźmy sobie schronisko turystyczne w szczycie sezonu urlopowego, gdy pogoda i piękne otoczenie sprawia, że sala dla gości pęka w szwach, kuchnia nie nadąża z przyjmowaniem i wydawaniem zamówień a kolejka, zamiast maleć, ciągle rośnie.
Klienci z pewnością docenią tego typu innowacyjne rozwiązanie nawet w najbardziej tradycyjnej przestrzeni. Dzięki pagerom mogą oni spokojnie oczekiwać na przygotowanie posiłku, nie stresując się tym, że nie usłyszą kiedy obsługa wywoła przydzielony im numer zamówienia.

Zasięg

Pagery to wygoda zarówno dla klientów jak i pracowników lokalu. Dzięki pagerom zamówienia wydawane są w określonym porządku, a poinformowanie klienta o gotowym do odbioru daniu nigdy nie było tak proste — nawet jeśli na chwilę zniknął obsłudze z pola widzenia.

Wiele lokali, zwłaszcza w sezonie letnim wystawia stoliki na zewnątrz, tworząc uliczne ogródki dla swoich gości. Kiedy pogoda dopisuje, takie miejsca cieszą się ogromną popularnością. Jednak przed obsługą rodzi się kolejne wyzwanie — trzeba odpowiednio zadbać o gości również w tej przestrzeni. Wydawanie pagerów w tym przypadku również sprawdzi się doskonale. Wystarczy tylko przyjąć zamówienie, wręczyć klientowi urządzenie i można zająć się kolejnymi gośćmi. Jaki jest zasięg takiego pagera? Bywa, że ogródek dzieli od właściwego lokalu kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów. Nie jest to problem, ponieważ większość dobrej jakości pagerów pracuje bez zakłóceń nawet w odległości kilkuset metrów.

Podsumowując, pagery gastronomiczne do nowoczesne i zarazem bardzo proste w obsłudze urządzenia, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wydawanie zamówień wymaga usprawnienia. To wejście na nowy poziom w sprawnej obsłudze gości lokalu. Rozwiązanie, które ułatwi życie zarówno pracownikom jak i klientom. Pora zapomnieć o karteczkach, numerkach, zdzieraniu gardeł i pokrzykiwaniu na klientów w poszukiwaniu właściciela sznycla z jajkiem, pieczonymi ziemniakami i sałatą, który od dziesięciu minut stygnie na ladzie podczas gdy gość, zapominając o bożym świecie, rozmawia przez telefon.

Pager gastronomiczny – technika w służbie restauracji

Ludzie uwielbiają jeść poza domem. Ileż to razy zdarzyło się już, że byłeś w restauracji i musiałeś czekać na stolik? Czekałeś głodny, zerkając zazdrośnie na innych, którzy już spożywali smakowite dania. W końcu ktoś wywołał Twoje imię brał twoje imię lub zadzwonił przez interkom, że stół jest gotowy. Niektóre restauracje nadal robią to w ten nieco oldscholowy sposób, ale wiele z nich korzysta już z nowoczesnego rozwiązania – pagerów restauracyjnych.

Prawdopodobnie widziałeś te urządzenia, jeżeli nie w realu to przynajmniej na filmach. Pager to małe plastikowe pudełko, które obsługa wręcza klientowi, gdy przyjmuje jego zamówienie stolika. Można wtedy swobodnie wędrować w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji i czekać na wezwanie. W końcu pager restauracyjny zapala się lub wibruje, sygnalizując, że stół jest gotowy. Taki przywoływacz klienta wraca wówczas do właścicieli restauracji, a zadowolony i porządnie już głodny klient zasiada do upragnionego posiłku. Dodatkowy profit – przed daną restauracją nie zbiera się niepotrzebnie kolejka zniecierpliwionych klientów, co często może odstraszać nowo przybywających.

Oczywiście przedstawiony powyżej przykład to tylko jeden z wielu możliwych sposobów wykorzystania pagerów restauracyjnych. Może być on także świetnym łącznikiem pomiędzy kuchnią danego lokalu gastronomicznego a obsługą sali, czyli kelnerami. W ten sposób będą oni na bieżąco informowani o stanie przygotowania zamówionych posiłków dla klientów. Wpływa to jednocześnie na znacznie efektywniejszą komunikację między gośćmi restauracji (pubu, kawiarni, lokalu bistro) a jego obsługą. To profesjonalizm w czystej postaci i na dodatek na wysokim poziomie technicznym. Oto zamawiana potrawa jest już gotowa i kucharz naciska przycisk w kuchni, przyzywając określonego kelnera. Posiłek niezwłocznie trafia na stolik klienta, świeży i gorący. Pager taki można zostawić też klientowi, który po skończonym posiłku wezwie od razu kelnera i uiści rachunek. Szybko i sprawnie!

No i jeszcze jedno ciekawe zastosowanie pagera restauracyjnego. Chodzi o lokale samoobsługowe, gdzie klient sam musi sobie odebrać zamówioną potrawę. Łza się w oku kręci, ponieważ od razu przypominają się stare, poczciwe bary mleczne. Ech, gdyby wtedy znano pagery! No właśnie, gdy tylko potrawa jest gotowa klient dostaje sygnał na pożyczony pager i może śmiało ruszyć po odbiór wyczekiwanego dania. Bez zbędnych nerwów… Taki system wymiernie usprawnia zarządzanie kolejką, a poza tym zwiększa się ilość obsługiwanych przez lokal gastronomiczny klientów. Co się z tym wiąże bezpośrednio? Lepsza koordynacja pracy, elastyczność obsługi no i przede wszystkim zadowolenie klienta.

Taki pager gastronomiczny to całkiem zmyślne urządzenie. Jego działanie jest niezwykle podobne do normalnego odbiornika radiowego, z tą jednak różnicą, że pager słucha tylko jednej “stacji radiowej” na jednej, ustawionej celowo częstotliwości. Inaczej mówiąc, pager gastronomiczny ma wbudowany odbiornik, który jest dostrojony do tej samej częstotliwości nadawanej z nadajnika, znajdującego się oczywiście w restauracji. Pagery takie słuchają sygnału z nadajnika przez cały czas, dopóki są włączone. Każdy ma określoną, unikalną sekwencję identyfikacyjną zwaną kodem protokołu dostępu do kanału (kod CAP) i gdy usłyszy kod, zaalarmuje użytkownika, dostarczając czasami dodatkowych informacji, w zależności od typu danego pagera. Zwyczajowy zasięg takiego gadżetu to kilkadziesiąt metrów. Jeżeli ktoś znajdzie się poza zasięgiem działania, pager przypomni o sobie migającym światełkiem albo popiskującym dźwiękiem. Pagery zwykle działają na bateriach wielokrotnego ładowania.

A jakie rodzaje przywoływaczy są dostępne na rynku? Najprostszym typem jest zwykły beeper. Tak sprzęt nazywa się czasami pieszczotliwie brzęczykami, ponieważ oryginalna wersja wydawała właśnie taki brzęczący dźwięk. Jednak nowoczesne pagery z tej rodziny to już cała gama alertów. Niektóre używają zróżnicowanych sygnałów dźwiękowych (można je nawet własnoręcznie wgrać), inne zapalają się, a jeszcze inne wibrują. Wiele z nich zapewnia zresztą kombinację wszyskich wymienionych rodzajów alertów. Jest to kategoria, do której należy większość pagerów używanych w restauracjach, czyli takich które nas tutaj najbardziej interesują.

Oczywiście to nie wszystko. Na rynku dostępne są pagery tonowe, które umożliwiają odsłuchanie nagranej wiadomości głosowej. Są też nowoczesne pagery numeryczne z wbudowanym wyświetlaczem LCD, na których można nie tylko odczytać informację tekstową ale także wyświetlić grafikę lub ikony. Z kolei pagery z wbudowanym nadajnikiem umożliwiają potwierdzanie odebrania nadesłanej wiadomości.

Czy zatem warto korzystać z pagera gastronomicznego w restauracjach i innych lokalach obsługowych. Jak najbardziej tak! Klient na pewno będzie niezwykle zadowolony spotykając się z tak profesjonalną i nowoczesną obsługą. Mało tego – pagery takie można przecież spersonalizować. Ozdobione przez logo restauracji będą ciekawą formą reklamy biznesu.